Akşam eve döndünüz ve ceset gibisiniz. Hiçbir şey yapacak enerjiniz yok. Gün içerisinde de zaten yorgun hissediyordunuz.

Bazen daha iyisi için; sonuçları değil, başlangıçları değiştirmek gerekir.

İyi bir başlangıç  gününüzün daha keyifli ve enerji dolu  geçmesini sağlayabilir. Bu yazıda size güne daha iyi başlamanız için 5 ipucu vereceğiz.

1️⃣Uyku Kalitenizi Arttırın

Güne iyi uyanmanın ilk adımı bir önceki geceden başlar. Kalitesiz bir uyku baş ağrılarından enerji düşüklüğüne kadar birçok şekilde sizi etkileyebilir.
Öncelikle uyku kalitenizi arttıracak ipuçlarına göz atalım:

  • Dolu bir mide sabaha kadar yoğun çalışan bir sindirim sistemi ve kalitesiz uyku demektir. Vücudumuz uykuda kendini yenileyip  toparlıyor bunun için dolu olmayan bir mideyle dinlenmeye ihtiyacı var. Mümkün olduktan sonra güneş battıktan sonra bir şey yemeyin. (Evet, evet, çayın yanındakiler de dahil)
  • Akşam saatlerinden itibaren kafein tarzı uyarıcılardan uzak durun. Kahve ve çay seviyorsanız mümkün oldukça güneş battıktan sonra tüketmemeye özen gösterin.
  • Ekranlardan uzak durun. Bilgisayar, televizyon izlemeyi yatmadan bir kaç saat öncesinde bırakın. Ekranlardan aldığımız uyarıcılar uyku kalitemizi azaltacaktır.
  • Yatmadan önce kendinize bir rutin belirleyin. Ben dişlerimi fırçalayorum. Her ne kadar e-kitap okumayı tercih etsem de basılı sürükleyici olmayan bir kitap alıyorum ve yatağa geçiyorum. Bunu yaparken vücudum otomatik olarak bir uykuya geçiş  rutinini algılıyor. Biraz okuyup uyuyorum.
  • Yatağa hatta mümkünse yatak odasına telefonu sokmayın. Sokacaksanız da uçak moduna alın.

2️⃣İyi Uyanın

Biraz erken uyanın. Evden telaşla çıkmak yerine rahat rahat hazırlanın. Güncel araştırma sonuçları alarmı erteleyip biraz daha yatakta kalmanın gün içerisinde daha yorgun hissetmenize neden olduğu yönünde. Doğrudan yataktan çıkın. (Yatak odasının dışına bıraktığınız telefonunuzun alarmını kapattınız ya). Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın veya sıcak bir mevsimdeyseniz  sizi tamamen uyandıracak soğuğa yakın ılık bir duş alın. Vücudunuzu uyandıracak basit germe egzersizleri yapabilirsiniz. Bu konuda Daha Esnek Ol serimize göz atabilirsiniz.

3️⃣Sosyal Medyadan Uzak Durun

Uyandığınızda ilk yaptığınız sosyal medyaya göz atmak olmasın. Hayatınızın merkezine kendinizi, ailenizi, yaşamınızı alın. Gününüze başka insanların hayatına bakarak başlamayın. Sosyal medya bizi daha yalnız ve mutsuz edebiliyor. Camdan dışarıya bakın birazdan başlayacağınız günü görün;  Pencereyi açın yağmurlu veya güneşli, kendi yaşayacağınız güne “merhaba” deyin.  Manzaranız muhteşem olmayabilir ama sizin yaşayacağınız güne bakmanız, başkalarının sanal yaşamına bakmaktan daha iyi olacaktır.

4️⃣ İyi Hissettirecek Şeylere Odaklanın

Size iyi gelecek bir şeyler mutlaka vardır. Kedinizle oynamak, köpeğinizi gezdirmek, müzik dinlemek, çocuğunuzu ve eşinizi uyurken izlemek… O her neyse onu yapın. İyi hissederek güne başlayın.
Ben evden çıkmam gereken saatten daha önce hazırlanıyorum. Ders vermeye çıkmadan önce çekirdeklerini öğütüp  hazırladığım kahvemi içiyorum. Keyif aldığım 1-2 parça dinleyip çıktığımda enerjimin çok daha iyi olduğunu hissediyorum.

5️⃣ Vücudunuzu Besleyin

6-7 saat boyunca yattınız. Öncesinde de 4- 5 saat yemediğinizi varsayalım. 10 – 12 saattir besinsiz ve 7 saattir susuz kaldınız.Vücudunuzun güne enerji dolu başlaması için iyi besine özellikle de bolca suya ihtiyacı var. Bir kaç bardak su için; poğaça, börekten uzak durun, sağlıklı  bir kahvaltı yapın.

Güne iyi başlamanızı sağlayan sizin de yaptığınız farklı şeyler varsa lütfen yorum kısmına yazın. Gününüz güzel olsun, hayatınıza hareket katın.

Bu içeriğin videosuna buraya tıklayarak veya aşağıdan ulaşabilirsiniz.