AD KICKBOXING olarak, 1 Kasım 2014’te Yapı Kredi Bankasının Arama Kurtarma Ekibi YAKUT’a misafir olduk. Daha önce birçok arama-kurtarmaya katılmış bu beyaz yakalı ekibe sağlıklı yaşam, beslenme unsuları ve fonksiyonel egzersiz programları hakkında eğitim verdik.

 adkickboxing_yakut_konferans

Ülkemiz bilindiği gibi yüksek deprem riski taşımaktadır. Toplumumuzun %33’ü doğal afetlerden hasar görmüştür ve yaşanan maden kazalarının sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bunun yanında insanların sadece %5’i doğal afetlerin farkındadır ve hazırlıklıdır. Bu da bu tür afet durumlarında yardıma ihtiyacı olanlara ulaşmak ve onları güvenli bir yere nakletmek için yapılan arama-kurtarma (Search and Rescue ,SAR) çalışmalarının önemini vurgulamaktadır.ahmetdogan_yakutJPG

Afetin ne zaman ve nasıl geleceğini, hasarının ne kadar büyük olacağını kimse ön göremez. Bu zor, tehlikeli ve stresli süreç için arama-kurtarma ekibi hem fiziksel hem zihinsel olarak güçlü olmak zorundadır. Bu da her an formda kalarak sağlanır ve ancak bu şekilde arama-kurtarma amacına ulaşabilir.

Arama kurtarmadan daha iyi verim alabilmek için asıl odaklanılması gereken afet zamanı değil; önceki süreçlerdir. Yılda belki de 1-2 kez yaşanabilecek bir durum için sürekli formda kalmak kurtarılacak daha fazla hayat anlamına gelebilir. Bunun için sağlıklı beslenmek ve fonksiyonel antrenmanlar yapmak çok önemlidir. Yaşanılan afetin durumuna göre, itmek, çekmek, kaldırmak, indirmek, yürümek, tırmanmak, inmek, dalmak, taşımak gibi çok yönlü fiziksel yeterliliğe ve uzun süreli güç ve dengeye ihtiyaç duyulur. Bundan dolayı yapılacak antrenman programları bu yeterlilikleri sağlamayı da amaçlamalıdır.

Bu ilkeler doğrultusunda YAKUT ekibine sağlıklı yaşam&beslenme ilkeleriyle birlikte ekipmansız veya çok az ekipmanla bireysel antrenman programları oluşturma konuları hakkında bilgiler verdik. Tüm bu çalışmaların, hayat kurtarmayı amaçlayan bu ekibin gücüne güç kattığına inanıyoruz.

AD KICKBOXING olarak Türkiye’de bir çok bölgede gerek doğrudan, gerek online eğitimlerle arama kurtarma çalışmalarına destek olmaya devam edeceğiz.

adkickboxing_yakut

Kurumsal etkinlikleriniz için iletişime geçebilirsiniz.