İp atlamak vücudunuzu çok iyi çalıştıran, hız ve koordinasyonuzu geliştiren keyifli bir çalışmadır. Bu yazıda size ip atlamaya  başlarken en sık yapılan 7 hatayı ve bunları nasıl ortadan kaldıracağınızı anlatacağım.

İp atlamakta yeniyseniz ve daha çok şey öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

1️⃣Önce İpi Çevir Sonra Sıçra

İp atlamaya ilk başlarken önce zıplayıp sonra ipi çevirirseniz veya aynı anda yaparsanız ip ayağınıza takılacaktır. Bu yüzden önce ipi öne getirin, ip ayağınıza yaklaştığında zıplayın.

2️⃣ Kollar Yanda Olmalı

Kollarınızı önde düzeltmeyin. İpi öne doğru alırken kolları aşağı doğru düzelttiğinizde ipin altınızdan geçmesi çok daha zor olacaktır. Kollarınız aşağıda değil, yanlarda olmalıdır.

3️⃣ Her Seferinde Sıçra

İlk zamanlar ipi bir kez çevirirken iki kez zıplamak sıkça yapılan hatalardan biridir. Bu hem hızınızı azaltacak hem de koordinasyonunuza daha az katkıda bulunacaktır. Bunu önlemek için, gerekirse daha yavaş atlayın ve kollarınızı hızlandırın. Zamanla çok rahat bir şekilde alışacak hatta bir atlamada iki kez ipi çevireceksiniz.

4️⃣ Karşıya Bak

İp atlarken öne doğru bakmayın. Öne doğru baktığınızda boynunuza binen yük artacaktır. Karşıya doğru bakın.

5️⃣ İpi Öne Çarptırma

İp atlarken ipi çok fazla öne çarptırmak hem hızınızı azaltacaktır, hem de koordinasyonunuza etki edecektir. İp öne çarptıktan sonra ayak altından geçmesiyle çok zaman kaybedeceksiniz. Bu yüzden ipi yere çarpmadan direkt olarak ayak altından geçirin. Bunu sağlamak için önünüze herhangi bir şey koyun, gerekirse ilk zamanlar biraz uzaktan başlayın, ip önünüze koyduğunuz eşyaya çarpmasın. Zamanla önünüze koyduğunuz ekipmana yaklaşarak ipin yere çarpmadan direkt olarak ayağınızın altından geçmesini sağlayabilirsiniz.

6️⃣ Az Sıçra

Çok fazla yukarıya sıçramayın. Özellikle ayaklarınızı çekerek öne veya geriye zıpladığınızda bu hem sizi çok yoracaktır, hem de tekniğinizi bozacaktır. İpin geçeceği boşluk çok az bir alan kaplamalı, en fazla bir parmak kalınlığında olmalıdır. Bundan dolayı atlarken çok yukarı sıçramayın, özellikle ayakları  öne veya geriye çekerek zıplamayın. Dizlerinizi çok fazla kırmayın ve çok az sıçrayın.

7️⃣ Kollar Vücuda Yakın

Kollarınızı yana doğru çok fazla açmayın. Kollarınızı çok açarak atladığınızda ipi kontrol etmeniz zorlaşacaktır. Ayrıca hızınızı da etkileyecektir. İp atlarken dirsekleriniz vücuda yakın olsun ve rahat bir şekilde atlayın.

İlk zamanlar bu hataları yapmanız çok doğal. Bunları öğrenme sürecinin bir parçası olarak görün. Düzenli çalışma ile bu hataları çok rahat bir şekilde ortadan kaldıracak ve çok iyi ip atlamaya başlayacaksınız.

Eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.
Hayatınıza hareket katın!

Bu yazının video içeriğine aşağıdan veya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.