Gerek filmlerde gerekse farklı sistemlerde bir çok farklı yumruk yapma çeşidi görmüşsünüzdür. Bu yazıda size Kick Boks, Boks veya Muay Thai için doğru yumruk şeklinden bahsedeceğim.

Bazı savaş sanatlarında keskin yumrukla veya orta parmağın ilk boğumuyla yapılan vuruşlar vardır. Bunları yapmanız için uzun bir antrenman sürecinden geçmeniz, parmaklarınızı, tarak kemiklerinizi ve bileklerinizi güçlendirmeniz gerekmektedir. Eğer ilk kez yumruk atacaksanız böyle bir yumruk atarsanız elinize zarar verirsiniz.

Aşağıdaki yanlış yumruk çeşitlerine örnekler göreceksiniz:

1️⃣ Başparmak İçeride

Başparmağınız diğer parmaklarınızın içinde olmamalıdır (Fotoğraf 1). Bu başparmağınızın içe doğru burkulup incinmesine neden olur.

2️⃣ Başparmak Açık

Başparmağınız açıkken yumruk atarsanız, rakibiniz yana doğru kaçış yaparsa parmağınız vuracağınız hedefe doğrudan geldiğinden dışa doğru burkulma, incinme hatta kırık meydana gelebilir (Fotoğraf 2)

3️⃣ Açık El

Eğer parmaklarınızı tam kapatmadan yumruk yaparsanız yumruğunuzun alt kısmıyla hedefe geldiğinde parmaklarınıza zarar verirsiniz (Fotoğraf  3)

4️⃣ Başparmak Yanda

Başparmağınızı yumruğunuzun önünde tutarsanız başparmağınız zarar görecektir (Fotoğraf  4)

5️⃣ Başparmak İçeride

Başparmağınızı çok fazla içeri alırsanız yumruğunuzun şekli oval olacağından vuruşunuz yanlış olacaktır. (Fotoğraf  5)

Doğru yumruk yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1️⃣ Adım 1

Elinizi açıp, parmaklarınızı birleştirin, başparmağınız açık olsun (Fotoğraf 1)

2️⃣ Adım 2

Elinizi kapatın (Fotoğraf 2)

3️⃣Adım 3

Başparmağınızı elinizin ikinci ve üçüncü boğumu arasına koyup yumruğunuzu destekleyin (Fotoğraf 3)

Eğer sadece büyük eldivenlerle çalışırsanız, eliniz açıkken vurmaya alışırsınız.  Kendinizi savunmak zorunda kaldığınızda çıplak elle vuruş yaparken de aynı şekilde vurduğunuzda elinize zarar veririsiniz. Bu nedenle birçok boksör ilk sokakta yumruk attığında eline zarar verir. Doğru yumruk yapma alışkanlığını edinmek için seviyeniz ilerledikçe arada bir MMA eldivenleriyle de çalışın. Bu eldivenlerle çalışırken de mutlaka bandajlarınızı sarın.

Kick Boks eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Hayatınıza hareket katın.

Bu yazının video içeriğine buraya tıklayarak veya aşağıdan ulaşabilirsiniz.