İster forma girmek isteyen  biri olun, isterseniz Kick Boks  veya Boks yapan biri, antrenman programınıza atlama ipini eklemeniz için size yedi nedenden bahsedeceğim.

1️⃣ Çok ucuzdur

Maliyeti çok ucuzdur; bir kablodan veya ipten kendiniz bile yapabilirsiniz. İsterseniz bir spor mağazasından da çok düşük maliyetlerle satın alabilirsiniz.

2️⃣ Taşınabilir

Gittiğiniz her yere götürebilir, birkaç metrekarelik herhangi bir alanda atlayabilirsiniz.  Spor danışmanlığını yaptığım sık yolculuk yapan öğrencilerime verdiğim programlarda mutlaka ipe yer veririm.

3️⃣ Çok iyi bir kardiyo egzersizidir

Kardiyo çalışmaları kalp damar sağlığınız için çok yararlıdır.  Düzenli yaptığınızda bazal metabolizma hızınızı arttırır. Bu, spor yapmadığınız zamanlarda bile vücudunuzun daha fazla kalori yakmasını sağlayacaktır.

4️⃣ Kilo vermenize yardımcı olur

Çok iyi bir yağ yakma, kilo verme yöntemidir. Tekniğinize bağlı olarak dakikada 10  – 20 arası kalori yakmanızı sağlar. Bu da iyi bir  atlama tekniği ile saatte 1200 kaloriye kadar yağ yakımı anlamına gelir.  Hafif tempo koşu ile bunun ancak üçte birini yakabilirsiniz.

5️⃣ Koordinasyonunuzu geliştirir

Elleriniz ipi çevirirken beyniniz ellerinizin getirdiği ipi geçmesi için ayaklarınıza doğru zamanda zıplama komutunu verir. Hızlı ip atlarken bu işlemi de hızlandırırsınız. Bu da  el, ayak ve beyin arasındaki iletişime katkıda bulunur.

6️⃣ Kondisyonunuzu arttırır

Kondisyonunuzu geliştirir. İlk kez ip atlamayı deniyorsanız birkaç atlamada bile nefes nefese kalabilirsiniz. Bu size neler kazandıracağının sadece küçük bir habercisidir. Düzenli atlayarak akciğer, nefes kapasitenizi arttırabilirsiniz.

7️⃣ Kaslarınızı çalıştırır

İp atlamak ayak bilekleri, kalflar, kalça, omuzlar, kollar, bilekler, karın kaslarını ve birçok kas grubunu birlikte çalıştırır. Yukarıdaki şemada atlama ipinin çalıştırdığı kasları görebilirsiniz.

Düzenli ip atlamaya başlayın, bu yararları kısa zamanda hissedeceksiniz. Bu nedenle birçok profesyonel sporcu özellikle de boksörler için ip atlamak antrenmanlarda vazgeçilmez olan egzersizler arasındadır. Hele de benim gibi koşu bandında kendinizi hamster gibi  hissediyorsanız siz de bir ip edinin ve  içinizdeki çocuğu çıkarmaya hazır olun.

İp atlamayla ilgili aşağıdaki içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

İp atlamakta yeniyseniz ve daha çok şey öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Hayatınıza hareket katın.

Bu içeriğin videosuna aşağıdan veya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bir ip alın ve hayatınıza hareket katın.