Kick Boks yapmaya karar verdiniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu yazımızda Kick Boks veya Muay Thai’ye başlarken ihtiyaç duyacağınız dört temel ekipmanı ve bunları alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ipuçlarını bulacaksınız. İşte daha sağlıklı ve güvenli spor yapmak için ihtiyaç duyacağınız olmazsa olmazınız olacak dört ekipman:

1️⃣Bandaj

El bileğinizi, tarak kemiklerinizi ve parmaklarınızı korumak için bandaja ihtiyacınız olacak. Eldiven de taksanız her  antrenmanda mutlaka bandaj kullanmalısınız. Bandaj alırken iki  şeye dikkat edin;

  • Kumaşının esnek olması
  • Elinizin büyüklüğüne bağlı olarak değişse de uzunluğunun en az dört metre (hatta tercihen 5 metre)  olması

2️⃣ Eldiven

Başparmağınızı bileğinizi ve yumruğunuzu iyi koruyacak bir Boks, Kick Boks veya Muay Thai eldiveni edinin. 10 veya 12 Oz’luk olanlardan tercih edebilirsiniz.

3️⃣ Ayak Seti

Bu ekipman tekme attığınızda ayağınızın zarar görmemesi; ayrıca birlikte çalıştığınız antrenman partnerinize zarar vermemeniz için gereklidir. İyi bir ayak seti ayak üstünüzü ve kaval kemiğinizi iyi koruyacak bir yapıda olmalıdır.

4️⃣ Atlama İpi

Kick Boks’a başladığınızda bir çok kardiyo ve kondisyon egzersizi yapacaksınız. İp atlamak da en sık yapacağınız egzersizlerden biri olacak. İpi seçerken uzunluğunun ayarlanabilir olmasına veya iki elinizle tutup ayak altınıza aldığınızda göğüs hizanıza kadar gelmesine dikkat edin. Atlama ipinizi nasıl seçececeğinizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

📌 Seviyeniz ilerledikçe bunlar dışında dişlik, kask ve kogi (kasık koruyucu) ihtiyaç duyacaksınız.

Spordaki sakatlıkların yaklaşık %75’i eksik veya yetersiz ekipman kullanımından kaynaklanır. İyi bir eğitmen bulun, ekipmanlarınızı edinin ve hayatınıza hareket katın!

Bu yazının video içeriğine aşağıdan veya buraya tıklayarak ulaşabilirisiniz.