Kick Boks, Boks veya Muay Thai gibi sporlara başlarken ilk öğrenilen ve öğrenmekte en çok zorluk çekilen şey bandaj sarmaktır. Bu yazıda bandaj seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini hakkında bilgiler ve bandajınızı en iyi ne şekilde sarmak için dikkat etmeniz gereken ipuçlarına ulaşacaksınız.

Bandaj seçerken iki şeye dikkat edin:

1️⃣ Bandajın Yapısı

Seçeceğiniz bandajın kumaşı esnek olsun. Bu elinizin yumruk yaptığınız şekliyle açtığınız şekli arasındaki sorun yaşamamanızı sağlar. Elinizi daha rahat hareket ettirebilirsiniz. Kumaşı sert olan bir bandaj hem avuç içiyle yapılan bloklarda hem de torba çalışmalarında  rahat hareket etmenizi engelleyecektir.

2️⃣Bandajın Uzunluğu

Elinizin büyüklüğüne bağlı olarak seçeceğiniz bandaj dört veya beş metre uzunluğunda olmalıdır. Bu şekilde bileğinizi ve yumruğunuzu daha iyi korumuş olursunuz.

Eldiven içinde eliniz terleyeceği için her kullanım sonrası bandajınızı yıkamayı ihmal etmeyin. Esnekliğini kaybetmemesi için mümkün oldukça elde veya makinede hassas yıkamada (ılık suyla) yıkayın.  Kuruduktan sonra da sararak kullanıma hazır hale getirin.

Bandajınızı Sararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1️⃣ Tam Koruma

Saracağınız bandaj, bileğinizi, tarak kemiklerinizi ve yumruğunuzu korumalıdır. Bunun için videomuzda  görebileceğiniz gibi kirişlere ve sarmallara ihtiyaç duyacaksınız.

2️⃣Güvenlik

Bandaj sararken yüzük, bileklik ve saat gibi aksesuarlarınız çıkarın.

3️⃣Sıkılık

Bandajınız kan dolaşımınızı engellemeyecek kadar gevşek ve açılmayacak kadar da sıkı olmalıdır.

Kick Boks eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Hayatınıza hareket katın!

Bandaj sarma videomuza aşağıdan veya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.