Kum Torbasıyla Çalışmak Size Ne Sağlar?

Kum torbasıyla çalışmanın yararları Boks, Kick Boks, Muay Thai gibi sporlarla ilgilenenler için yıllardır biliniyordu. Bu nedenle de sporcuların hem gerekli hem de en terli ve rahatlatıcı bölümlerinden biriydi. Son yıllardaysa beyaz yakalılar, oyuncular, modeller için de vazgeçilmez olmaya başladı. Peki neden bunca insan kravatını, topuklu ayakkabısını çıkarıp kum torbasına yumruk atmaya başladı.
İşte size kum torbasıyla çalışmanın 10  yararı:

1️⃣Stres atmak için birebirdir

Trafiği yumruklayamazsınız, patronunuzu yumruklayamazsınız, sabah çalan telefonunuza da yumruk veya tekme atmanız çok zor. Bazıları mümkün de değil, yasal da; bazılarına da kıyamazsınız. Modern yaşamın getirdiği stres sadece bu tür doğrudan kaynaklarlardan da ibaret değil; sosyal medya kullanımından tutun da iletişim sorunlarına kadar birçok şey bize stres ve endişe verebiliyor. Maruz kaldığımız onca uyaran zihnimizi biz istemesekte çöp haline getirebiliyor. Kum torbası tüm bu içinize attıklarınızı dışarı çıkarmak (çöpü boşaltmak) için birebirdir. Tabi siz yine de patronunuzu düşünüp hızla dalmayın; sağlıklı bir başlangıç için yavaştan başlamanız ve nasıl çalışacağınızı öğrenmeniz önemli. Bu konuda yayınladığımız Kum Torbası Çalışma Rehberi’ne göz atmanızı öneririz.

Birkaç raunt kum torbasında çalışmak negatif enerjinizi atmanızı tabiri caizse pamuk gibi olmanızı sağlar.  Bağışıklık sisteminizi güçlendirir  ve doğal yoldan iyi hissetmenizi sağlayan endorfin hormonu salgılamanızı sağlar. Uzun süredir savunma sporu yapanların neden daha sakin ve rahat bir kişiliği olduğunu buradan da anlayabilirsiniz.

AD KICKBOXING üyelerine başlarken ve bir süre devam ettikten sonra yaptığımız testlerde başlangıç nedenleri ne olursa olsun devam etmelerinin en büyük nedeni “Stres Atmak” olmuştur (%80 oranında)

2️⃣Kendinizi korumanıza yardımcı olur

Temel yumruk veya tekme tekniklerini doğru şekilde öğrenip düzenli olarak çalıştığınızda yumruklarınızın etkisi çok kısa bir sürede bile çok etkili olmaya başlayacaktır.

3️⃣Forma girmenizi sağlar

Birkaç raunt torbada çalışma size çok iyi bir kardiyo ile bolca kalori yakımı sağlar. Zaten ikinci raunttan itibaren burnunuzdan ter damlamaya başlayacaktır. O torbaya sarılanlar sadece sevdikleri için değil; tutunarak dinlenmek için de öyle duruyorlar.

4️⃣Sizi geliştirir

  • Koordinasyonunuzu artırır,
  • Güçlenirsiniz,
  • Çevikliğinizi artırır,
  • Eklemlerinizi ve kaslarınızı güçlendirir,
  • Bileklerinizi güçlendirir,
  • Sadece fiziksel yeterlilik de sağlamaz; düzenli çalıştıkça özgüveninizin artmaya başladığını fark edersiniz.

5️⃣Patlayıcı kuvvetinizi geliştirir

Hızlı bir güç aktarımı için en keyifli ve etkili çalışma yöntemlerinden biridir. Ardı ardına vuruşlar yapmak, açılar değiştirmek, giriş çıkış adımlamaları ile vuruşlar yapmak, sadece kollarınızın değil genel olarak tüm vücudunuzun patlayıcı kuvvetini artırır. Hele de bunu şınavlarla veya ağrılık çalışmalarıyla birlikte desteklerseniz çok daha etkili olacaktır.

6️⃣ Tekniğinizi geliştirir

Vuruşları güç aktararak uygulamanızı sağlar. Çünkü darbe yastıkları veya gölge boksunda tam güçle çalışmanız çok mümkün değildir. Ama torba hele de düzenli çalışıyorsanız tamamen sizindir. Bu arada gölge boksu ve darbe yastığı çalışmanın teknik gelişiminde ayrı birçok yararı var; onlarla birlikte çalışırsanız çok daha verim alırsınız.

7️⃣Hızınızı ve adımlamalarınızı geliştirir

Kum Torbası Çalışma Rehberi’nde de görebileceğiniz gibi çalışırken hep aynı yerde kalmamanız gerekir. 3D kuralıyla seviye, açı, mesafe değişimleri yaparsınız. Bunun için de adımlama teknikleri ile torba etrafında hareket ederken durup atağa geçip, kombinasyonu yapıp tekrar çıkıp hareket etmeye devam edersiniz. Bu da, yere daha sağlam basmanızı, adımlamalarınızın ve hızınızın gelişmesini sağlar.

8️⃣ Eğlencelidir

Söylemeye gerek var mı bilmem ama birçok kardiyo çalışmasından daha keyiflidir. “Koşu bandı mı, kum torbası mı?” diye Instagram’dan ve YouTube kanalımızdan yaptığımız anketlerde %95 oranında tercih kum torbasından yanaydı; kalan %5 her ikisini seçmişti bu arada 🙂

9️⃣Tek Başına Çalışabilirsiniz

Bireysel olarak yapabileceğiniz bir çalışmadır. Yeterliliğinize göre bir programla ve planla her zaman çalışabilirsiniz. Bunun için bir eğitmene veya antrenman arkadaşına ihtiyacınız yoktur.

🔟 Motive Eder, Moda Girmenizi Sağlar

Bandajlarınızı sararken bile içinize bir enerji dolmaya başladığını fark edersiniz. Güzel bir oynatma listesi (içinde Rocky film müzikleri olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım) sizi uzun süre terli ve sıkı bir çalışma için motive edecektir.

Şu sayfalara da göz atmak isteyebilirsiniz: