Bu yazıda  ip atlamaya yeni başlayan ve bacağında sorun yaşayan bir takipçimizin sorusuna cevap vereceğiz.
Takipçimiz:

“Hocam ben ip atlamaya başladım ve atladıktan sonra bacağımda bir ağrı oldu normal midir?”

Öncelikle takipçimize geçmiş olsun diyoruz. Bacağınızda ağrı yaşamanızın 7 temel nedeni olabilir. Bu yazıda bu nedenlerden ve buna benzer sorunlar yaşamamanız için size Sağlıklı İp Atlamak İçin 7 İpucu’ndan bahsedeceğim.

1️⃣ Sert Zemin

Darbeyi alması için uygun bir ayakkabı giyebilirsiniz veya tatami gibi ip atlamaya daha uygun bir zeminde atlayabilirsiniz.

2️⃣ Yumuşak Zemin

Jimnastik minderi benzeri çok yumuşak bir zeminde atlamak hem hızınızı etkiler hem de özellikle ayak bileklerinde sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

3️⃣ Yanlış Teknik

Eğer ip atlama tekniğiniz yanlışsa bacaklarınıza ve belinize her atlayışta zorlayıcı bir yük bindirebilirsiniz. İlk odaklandığınız uzun atlamak yerine doğru teknikle atlamak olsun. Doğru İp Atlama Tekniği için size ilk önereceğim içerik:

İp Atlamayı Öğrenmenin Kolay Yolu

Ayrıca ip atlamaya yeni başlayanların sıklıkla yaptığı yedi hatayı ve nasıl düzelteceklerini detaylı olarak anlattığımız:

Daha İyi İp Atlamak İçin 7 İpucu

4️⃣ Hamlık

Bacaklarınız daha önce çalışmadığı şekilde çalışmıştır. Bunu derslerimize yeni başlayan bazı öğrencilerimizde de  görüyoruz. Bu konuda endişelenmenize hiç gerek yok, bacaklarınız güçlendikçe bu ağrı yok oluyor. Size önerim spor sonrası buz uygulayın, çok daha iyi hissedeceksiniz.

5️⃣ Fazla Kilo

Gövdemizdeki 1 kilo bacaklarımıza 8 kilo olarak yük bindirir. Ve sert zıplamalarda bu özellikle dizlerinizi zorlayabilir. Bu durumda ip atlamayı belki öteleyebilir, uzun yürüyüşler ve iyi  bir beslenme ile kilonuzu ayarladıktan sonra başlayabilirsiniz. Veya ayırdığınız süreyi bölerek çalışabilirsiniz. Örneğin bir dakika atlıyorsanız 1 dakika yürüyün sonra tekrar atlayın. Ve zamanla arttırın.

6️⃣Aşırı Zorlama

Daha önce düzenli atlamayan biriyseniz ve ilk denediğinizde 15 -20 dakika durmaksızın atladıysanız bu size zarar verebilir. Kilo verdiriyor diye canınızı çıkarmayın atlama süresini yavaş yavaş arttırın.

Kendinizi test edip, ip atlama seviyenize uygun programla atlamak için;
Kendini Test Et – İp Atlama Seviye Programları

7️⃣ Fiziksel Durum

Aşırı uykusuzsanız, vücudunuz dinlenmediyse de bacaklarınızda ağrı oluşabilir.  İyi beslenmiyorsanız da bu durum geçerlidir. Böyle dönemlerde sadece ip atlarken değil her tür egzersizde kendinizi zorlamamaya özen gösterin

Eğer tüm bunlara dikkat etmenize rağmen ağrınız ciddi olarak devam ediyorsa bir spor hekimliğine uğramanızda fayda olabilir. Belki tendonlarınızla ilgili bir sorun olabilir. Bu noktada teşhisi koyacak ve tedaviyi belirleyecek olan doktorunuzdur.
İp atlama ile ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

İçeriğin videosuna buraya tıklayarak veya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Hayatınıza hareket katın.