Gözlerinizi kapatın ve vücudunuzu hissetmeye çalışın; kaslar, eklemler, tendonlar… Orada olduğunu bildiğimiz veya farkında olmadığımız tüm kas ve kas gruplarıyla, eklemlerimizle hareket etmek için yaratılmışız. İnsanlık tarihi boyunca yaşamda kalmak için hareket ederken modern çağda artık yaşamımızı devam ettirmek için  hareket etmeden durmak zorunda kalıyoruz. Daha az hareket etmeye başladıkça da yaşam kalitemiz düşmeye, buna bağlı olarak yaşadığımız sorunlar da artmaya başladı. Sıkıştırılmış pozisyonlarda uzun süre kalınca (sandalyede, ekran başında) vücudumuz da kasılıp ve kapalı hale gelmeye başladı. Bu da bize bel, sırt, boyun ağrıları ile beraber düşen bir yaşam kalitesi olarak yansıyor.

Esneklik, eklem açıklığımıza uygun olarak kaslarımızın izin verdiği ölçüde vücudumuzu hareket ettirebilme yetisidir.  Daha esnek olmamızı sağlamak için yaptığımız çalışmalara “stretching” (germe) çalışmaları diyoruz.

Derin bir uykuya dalmak, güne iyi başlamak veya  hareketsizlikten kaynaklanan bel ve sırt ağrılarından kurtulmak için de stretching yapmanız şarttır.

Daha fazla sorunuz varsa sayfanın altındaki Sıkça Sorulan Sorular bölümüne göz atabilir veya iletişim sayfamızdan bize yazabilirsiniz.

 • Yaşam Kalitesini Artırma
 • Esnekliğini Artırma
 • Duruşu Düzeltme
 • Bel, Sırt ve Boyun Ağrılarını Azaltma
 • Enerji Seviyesini Yükseltme
 • Vücudu Rahatlatma
 • Uyku Kalitesini Artırma
 • Rahat Hareket Edebilme
 • Sportif Performansı Artırma
 • Sakatlanma Riskini Düşürme
 • Eklem Sağlığını Koruma
 • Denge Gelişimi
 • Daha İyi Vücut Kontrolü
 • Kas Koordinasyonu

Stretching Eğitimlerimizden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Stretching derslerinin içeriğinin kişisel amaçlarınıza göre belirleyip daha iyi verim almanızı sağlamak için bire bir yapıyoruz. Ön görüşmemizde sizi tanıyıp kişisel amaçlarınız ve o anki durumunuzu göz önüne alarak eğitim programınızı oluşturuyoruz. Daha detaylı bilgi için ayrıca özel ders sayfamıza buradan ulaşarak göz atabilirsiniz.

Benzer amaçlarla en fazla 8 kişiden oluşan gruplar oluşturabilirsiniz. Bu şekilde maliyeti de bölüşmüş olursunuz.

1) Genel amaçlı stretching konferanslarına katılabilirsiniz.

2) Kurumsal çözümler: İşyerinin dinamiklerine ve ihtiyaçlarına göre hazırladığımız konferanslar için bizimle bağlantıya geçebilirsiniz

Uzun süre masa başında zaman geçirenlerin sıkça yaşadığı bel, sırt ve boyun ağrılarını yaratan nedenleri anlayıp onları ortadan nasıl kaldıracağını öğreneceğiniz, örnek egzersizler ve pratik ipuçları içeren hem genel hem de kurumlara yönelik konferans + workshoplar

Stretching Eğitimleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rahat hareket edebileceğiniz her hangi bir kıyafet (tayt, şort vs) tercih edebilirsiniz.

Bu tamamen kişisel tercihinize bağlı. Eğer kondisyon ağırlıklı bir programla birlikte stretching dersi alıyorsanız, koşu, sıçrama gibi egzersizlerde kullanmak için giyebilirsiniz. Altı temiz bir spor ayakkabı işinizi görecektir.

Spor sonrası duş almak için havlu, şampuan gibi kişisel ekipmanlar dışında hiçbir şey getirmeniz gerekmiyor.

Aldığınız dersin içeriğine bağlı olarak değişse de 3 – 4 saat öncesinde yemiş olduğunuzdan emin olun. Dolu bir mide ile spor yapmak rahatsız edici olabilir.

Stretching yaşam kalitesini artırmak, enerjisini yükseltmek isteyen herkes için yararlıdır. Ayrıca sportif performansı artırmak isteyen sporcular da tercih etmektedir.

Yaptığınız sporda daha başarılı olmak için stretching çok yararlıdır. Yaptığınız sporun türüne ve sizin yeterliliğinize göre hazırladığımız programlar yaptığınız sporda daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı bir şekilde ve doğru stretching yapmanız için sadece doğru egzersizlerle yapmanız değil; doğru zamanlama ile de çalışmanız da önemlidir. “Esneklik çalışmak güçsüzleştirir.” yargısı da bundan kaynaklanan bir durumdur.

Elit düzeyde sporcular üzerinde yapılan araştırmalarda yapılacak aktivite öncesi statik germe çalışmalarının %13 gibi bir oranda performans düşüklüğü yarattığını ortaya koymuştur. Bunun nedeni antrenmanın ısınma kısmında statik stretching yapılmasıdır. Aynı grup ısınmayı dinamik germe ile yaptığında her hangi bir performans düşüklüğü gözlenmemiştir. Statik germeyi antrenmanın son (soğuma) kısmında yapmanız bu nedenle çok önemlidir.

Yaptığınız sporun türüne göre yapılacak stretching çalışmaları hareket açıklığınızı artırmakla birlikte güçlenmenize de katkıda bulunacaktır.

Stretching daha iyi hareket etmenizi dolayısıyla yaptığınız sporda daha iyi olmanızı sağlar. İster dans ediyor olun ister ringde dövüşüyor olun stretching daha iyi olmanızı sağlayacaktır. (Daha iyi dönüşler, akış, daha hızlı tekmeler vs)

Dans akışınızı sağlamak için eklemlerinizin ve kaslarınızın hareket açıklığının iyi olması gerekir. Bu nedenle stretching dersleri dansçılar tarafından da çok tercih edilmektedir.

Daha hızlı ve etkili tekmeler atmak için sadece esnek değil aynı zamanda güçlü de olmanız gerekir. Bu nedenle dinamik stretching ağırlıklı programlar sizin daha kontrollü ve etkili tekmeler atmanızı sağlar.

Yoga, (farklı türleri olmakla birlikte) genel olarak daha çok statik stretching egzersizleri (duruşlar) içerir. Dinamik yönü daha azdır ve kardiyo kondisyon egzersizleri içermez. Yoga yapanlara ayrıca direnç egzersizleri önerilmesinin nedeni de budur.

Stretching derslerinde sadece statik değil dinamik ve farklı türde birçok germe (stretching) türüne yer verilir. Amacınıza göre eklediğimiz direnç, kardiyo, kondisyon ve koordinasyon çalışmalarına da yer verilir.

Stretching dersleri sadece esnek olmanızı sağlamaz; hem esnek hem de güçlü olmanızı sağlar. Farklı türde germe türleri hem güçlenmenize hem de Yoga performansınızı artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca yogadan faklı olarak koordinasyon için de çok yardımcı olacaktır.

Eğitimlerin içeriğini hazırlarken farklı türde germe türlerine yer veriyoruz.

 • Dinamik Stretching
 • Statik Stretching
 • Aktif Stretching
 • Pasif Stetching
 • PNG Stretching

Amacınıza, yeterliliğinize, ilerlemenize göre çalışmalarda bunların oranı da değişir.

Stretching egzersizlerini doğru yapmak ve en iyi verimi almak için doğru nefes kullanımı çok önemlidir. Bu nedenle eğitimlerde nefes en çok dikkat edilen konulardandır.

Eğitimin içeriği size göre değişse de üç bölümden oluşuyor:

 • Isınma (dinamik stretching ve koordinasyon)
 • Ana Bölüm (Amacınıza göre patlayıcı kuvvet, denge, hız, koordinasyon, kondisyon vs)
 • Soğuma (Statik stretching)

Stretchingin yüzlerce yararından sadece biri esnekliği artırmasıdır. Stretching derslerine başlamak için esnek olmanız bir ön koşul değildir. Zaten başladıktan sonra esnekliğiniz de artmaya başlayacaktır.

Özellikle (bilgisayar karşısında çok zaman geçirdiğiniz) hareketsiz bir yaşamınız varsa stretching dersleri hayatınıza sağlıklı ve keyifli bir şekilde hareket katmanız için iyi bir tercihtir.

Eğer doktorunuz aksini söylememişse yapabilirsiniz. Eğitim programını sizin özelliklerinize göre hazırlıyoruz.  Gerekirse doktorunuzla görüşüp rahatsızlığınızı da göz önüne alarak derslere başlıyoruz. Böyle bir durumda fizik – tedavi ağırlıklı bir program da gerekebiliyor. Bu nedenle ön görüşmemiz, sizden bilgi alıp içeriği hazırlamaya başladığımız ilk adım oluyor.

Bu ne kadar zaman ayırdığınıza bağlı olarak değişebilir. Haftada 2-3 gün düzenli germe çalışmayı öneriyoruz. Ayrıca sizi ev ödevleriyle destekliyoruz.

Haftada 6 gün hiçbir şey yapmayıp sadece bir gün spor yapmanız çok yeterli olmayacaktır. Bu nedenle eğer programınız sadece haftada bir gün almanıza izin veriyorsa sizi yazılı ve video içerikleriyle destekleyip daha iyi verim almanızı sağlıyoruz.

Doktorunuz aksini söylemedikçe yapabilirsiniz. Hareketsizlikten kaynaklanan bel ve sırt ağrılarının %75’i düzenli egzersizle üç hafta içerisinde geçebiliyor. Ayrıca bazı bel ağrılarının nedeni hamstring (bacak) kaslarının açık olmamasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda iki şey yapıyoruz:

 • Bel sağlığınızı sağlamak için önce ağrının nedenlerini (ihtiyaç halinde doktorunuzla da görüşüp) ortadan kaldırmak için adımları belirliyoruz.
 • Omurga, bel, sırt, karın egzersizleriyle size iyi gelecek bir program oluşturuyoruz. İhtiyaç halinde ödevler veriyoruz.

Her kiloda germe yapabilirsiniz. Amacınız kilo vermekse antrenman içeriğini ona göre hazırlayıp çalışmalara başlıyoruz. Bu noktada beslenmeniz de önemli olduğundan genel olarak beslenmeniz hakkında bilgi alıp, önerilerde bulunuyoruz.

Gelişimizini kontrol altında tutmak için esneklik testleriyle birlikte vücut kitle analizinizi de düzenli olarak ölçüyoruz.

 • Yaşam Kalitesini Artırmak
 • Esnekliğini Artırmak
 • Duruşu Düzeltmek
 • Bel, Sırt ve Boyun Ağrılarını Azaltmak
 • Enerji Seviyesini Yükseltmek
 • Rahatlamak
 • Uyku Kalitesini Artırmak
 • Rahat Hareket Edebilme
 • Sportif Performansı Artırmak
 • Sakatlanma Riskini Düşürmek
 • Eklem Sağlığını Korumak

Denge Gelişimi

Daha İyi Vücut Kontrolü

Kas Koordinasyonu

Evet, düzenli germe çalışmaları daha kaliteli uyumanızı ve vücudunuzun rahatlamasını sağlar.

Diğer tüm yararlarını da göz önüne alırsak germe hayat boyu yapabileceğiniz bir egzersiz türüdür. Esnekliğiniz korumak, artırmak veya güçlü ve esnek olmak için de direnç çalışmalarıyla desteklenmiş bir eğitim alabilirsiniz.

Stretching derslerinin içeriğini sizin amaçlarınıza göre oluşturuyoruz. Eğer amacınız kilo vermekse eğitim içeriğini bunu sağlayacak şekilde planlıyoruz. Fazla kilolar yaşam şeklimizin bir yansımasıdır. Bu nedenle yaşam alışkanlıklarını öğrenip size önerilerde de bulunuyoruz.

Evet, çocuklar stretching yapabilir. Hem çabuk ilerlerler hem de kas gelişimlerine, koordinasyonlarına büyük katkıda bulunacaktır.

Sağlıklı bir yaşam için her yaşta germe yapmalısınız. Özellikle artan yaşla birlikte daha fazla ihtiyaç hissedeceksiniz. Stretching çalışmaları eklem yaşlanmasını da geciktirecektir.

İlk derslerden itibaren esnekliğinizin artmaya başladığını görmeye başlayacaksınız. Bunu ayrıca düzenli olarak yaptığımız ölçümlerle kayıt altında tutup, gelişiminizi sizinle paylaşıyoruz.

Bacaklarınız tamamen 180 derece açmanıza etki eden birden fazla element var; bundan dolayı net bir süre vermek mümkün değildir. Bacak açmanıza etki eden unsurlarla ilgili hazırladığımız videomuza buraya tıklayarak veya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Temel egzersizleri doğru şekilde yapmaya başladıktan sonra ihtiyacınıza ve ayırdığınız zamana bağlı olarak yapabileceğiniz ek programlar verebiliyoruz. Ödev isteyen öğrenciyi görünce mutlu olan eğitmenlerimiz var.

Stretching hakkında detaylı bilgiler, ipuçları ve örnek antrenmanlar yayınladığımız bir Youtube kanalımız var. Daha Esnek Ol serimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Zaman bulduğumuzda ayrıca herkese açık ücretsiz Daha Esnek Ol konferansları düzenliyoruz. Bunun için bizi sosyal medya kanallarımızdan takip edip, yaptığımızda ücretsiz rezervasyonla yararlanabilirsiniz.

Şu an genel amaçlar için açık bir stretching sınıfımız yok. Bireysel farklılara göre programlar hazırlamak için birebir veya küçük gruplarla çalışıyoruz.

Özel dersler veya küçük gruplarla eğitimler alabilirsiniz.

Eğitimler hakkında detaylı bilgi almak için adkickboxing@gmail.com adresine mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

Ücretlendirmeler için adkickboxing@gmail.com adresine mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

Evet, özellikle benzer amaçlarda ve yeterlilikte küçük bir grupsanız maliyeti de düşürmüş olursunuz.

Diğer tüm sorularınız ve ön görüşme için mail atabilirsiniz.