İyi bir haberle  başlıyorum. Aslında hepimizin karın kasları var. Sadece bazılarımızınki biraz daha derinde duruyorlar; utangaçlar pek görünmüyorlar. Şöyle elinizle karnınıza bir dokunun, içeri doğru bastırın, işte o denk geldiğiniz sert yüzey karın kaslarınız. Onlarla eliniz arasında olan ise karın yağlarınız.

Bu video ve yazı serimizle size sadece balık vermeyeceğiz, balık tutmayı öğreteceğiz. Hatta birlikte balık tutmaya çıkacağız 🙂  Eğitim içerikleri üreticisi olarak ilk önceliğimiz bu konuda doğru bilgilere ve programlara ulaşmanızı sağlamak olacak. Amacımız böylece karın bölgesinizdeki yağları azaltmak ve kasları hem daha güçlü hem de daha belirgin hale getirmek olacak.

Belirgin karın kasları bize aslında en çok vücudumuzdaki yağ oranımız hakkında bilgi verir.

Belirgin karın kasları, genel olarak yaşam şeklimizin hareketlilik ve beslenme göstergesi gibidir. Çünkü küçük farklılıklar olsa da vücutta en zor ve geç giden yağlar göbek deliği bölgesinde olanlardır. Bu nedenle diğer kaslara göre belirgin olması da geliştirilmesi de daha zordur. Örneğin hafif yağlı da olsanız kısa bir süre düzenli ağırlık çalıştığınızda ön kol veya omuz kaslarınız oldukça belirgin hale gelebilir oysa karın kasları için oldukça sıkı bir beslenme ve egzersiz programıyla uzun süreli zamana ihtiyacınız vardır.

Karın kasları ne işe yarar?

Karın kasları vücuttaki en estetik kas gruplarından biridir. Yazın iyi görünmenizi sağlaması dışında aslında daha üçgen bir vücut görüntüsü için de en az omuzlar kadar önemlidir. Belirgin karın kaslarına sahip olmanın estetik görünüp bize kendimizi iyi hissettirmesi dışında bir çok yararı var. Omurga sağlığına katkısı bunların en başında gelir. Bunun dışında hangi sporu yapıyorsanız yapın güçlü merkez kasları (core) sizi o sporda daha iyi olmanızı sağlayacaktır. Daha iyi koşmanıza, zıplamanıza hatta çok ilgili gibi görünmese de daha iyi tekmeler yumruklar atmanıza da ciddi oranda katkıda bulunacaktır.

Karın kası yapmak için bilmeniz gereken 5 temel şey

1️⃣ Karın kaslarınızın belirginliği yağ oranınızla ilgilidir

Yağ oranını düşürmek karın kaslarının belirgin olması için en önemli konudur. Bunun için tıpkı kilo vermede olduğu gibi aldığınızdan daha fazla kalori harcamanız bir başka deyişle harcadığınızdan daha az kalori almanız gerekir.

Burada olayın sadece alınan kaloriden geçmediğini aynı kaloriyi verse de yediğinizi bir porsiyon mercimekle cipsin size aynı etkiyi vermediğini de belirtelim.

2️⃣Sadece karın egzersizleriyle çalışmanız yeterli değildir

Yağ oranınızı düşürmek için sadece karın egzersizlerine odaklanmayıp bir taraftan da kardiyo ve ağırlık çalışmaları yapmanız kaslarınızın görünür olması açısından oldukça önemlidir. İp atlamak, koşmak, ağırlık çalışmak veya yüksek tempolu egzersizler yapmak en az karın egzersizleri kadar size fayda sağlayacaktır.

3️⃣ Sağlıklı olan bir kestirme yol yoktur

Bir gecede karın kası yapmak mümkün değildir. 30 günde karın kası veya şu aletle en kısa sürede hayalinizdeki baklavalara kavuşun şeklindeki reklam veya pazarlama sözcükleri sizi tavlamak için yapılır. Onlara harcadığınız para ancak cüzdanınızı inceltecektir. Uzun soluklu bir macera olacak. Arada beslenmenizle veya antrenman programıyla ilgili kaçamaklar yaptığınızda kendinizi suçlu hissedip devam etmekten vazgeçmeyin.

Azimli sıçana baklavaları hayırlı olsun 🙂

4️⃣Ne kadar zamanda karın kasları ortaya çıkar?

Ne kadar zamanda belirgin karın kaslarına sahip olacağınızı belirleyen bir çok faktör var. Bazıları bizim kontrolümüz dışında olan genetiğimiz gibi konular olsa da çoğu bizim kontrolümüzde olan beslenme, spor, gün içerisindeki genel hareketliliğimiz gibi şeyler. Siz kontrolünüzde olanları en iyi şekilde yapmaya odaklanıp gerisini vücudunuza bırakın.

5️⃣Karın kaslarının yapısı farklı olabilir

Gelişim hızı gibi herkesin vücut yapısı da farklıdır. Siz onun yaptığı her şeyi de yapsanız o sevdiğiniz dergideki model veya film yıldızı gibi olamayabilirisiniz.  Karın kaslarının şeklini de yine genetiğimiz belirler. Doğru beslenme ve sporla genetiğimizin izin verdiği en iyi forma sahip olabiliriz.

📌Doğurganlık nedeniyle kadınların yağ oranı daha yüksektir. Bu nedenle erkekler yapıları gereği kadınlardan daha hızlı ve belirgin karın kaslarına sahip olabilirler. Evet  bu, bundan sonra düz ve sıkı bir karna sahip kadın gördüğünüzde onun azmine ve başarısına hayranlık duyarak takdir etmeniz, tebrik etmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Nasıl Karın Kası Yapılır?

Karın kaslarımızın görünür olması için kas çalışmakla birlikte en çok da yağ kaybetmemiz gerekir. Bu durumda üç farklı senaryodan bahsedebiliriz.

🔻Fit ama kaslar belirgin değil

Yağ oranınız düşük ama kaslar çok belirgin değil, daha iyi olmasını istiyorsunuz. Size vereceğimiz karın programlarına göz atın, sağlam çalışın, arada ağırlık ve direnç çalışmaları da yapın. En rahat olan sizin işiniz (kolay olan değil)

🔻Düşük kilo yağlı vücut (skinny fat)

Zayıf, ama kilo vermek istemeyen belki de skinny fat birisiniz. Kilo vermek değil, korumak veya almak hem de karın kası yapmak istiyorsunuz. Bu durumda sizin temiz kalori alımını artırıp sağlam direnç çalışmaları yapmanız gerekecek. Böylece aldığınız fazladan kalorileri sporla kas olarak kiloya dönüştüreceksiniz. Bunun uzun soluklu bir yol olacağını ve o yola girdiğinizde hayatınızın değişeceğini yaptığınız şeyden keyif almaya başlayacağınızı da aklınızda tutun.

🔻Kilolu ve yağlı vücut

Hem yağ oranınız yüksek hem de kas istiyorsunuz. Vücudumuz yaşam şeklimizin bir göstergesi, yaşamınızı kökten değiştirmeniz gerekecek. Kalori alımınıza dikkat etmeniz, kalori açığı oluşturmanız gerekecek. Sadece karın kaslarınızı değil tüm vücudunuzu çalıştırmanız gerekir.  Ayrıca düzenli kardiyo, kondisyon yapmanız direnç çalışmalarına da yer vermeniz şart. Karın kaslarına ne zaman ulaşacağınızın kesin bi tarihini vermemem ama daha sağlıklı bir vücuda ve görünüme sahip olmaya başlayacağınızın garantisini verebilirim.

Vücudumuz yaşam şeklimizin yansımadır. Yaşam şeklinizi değiştirirseniz görünümünüz de değişir.

🔻Evde Karın Kası Yap Serisi Hakkında

  • Seri 10 videodan oluşacaktır.
  • Bu Youtube’ta KATIL üyelerimiz için oluşturduğumuz serinin ikinci video/yazısıdır. İlkine ulaşmak için:
    Evde Karın Kası Yapmak İçin Unutmanız  Gereken 10 Şey
  • Bu setten  yararlanmak için YouTube’ta Evde Spor Yap paketini alabilirsiniz.
  • Eğitim Al, Analiz, Eğitmenler+ paketlerinden herhangi birine sahip olanlar ayrı bir ücret ödemeden Evde Spor Yap içeriklerinden yararlanabileceklerdir.
  • Verdiğimiz  tüm online eğitimler ve paketlerle ilgili bilgi almak için ONLINE EĞİTİMLER
  • Online eğitimlerimize veya sınıflarımıza doğrudan katılmak için ONLINE EĞİTİMLERE KATIL
  • Serinin üçüncü bölümünde size detaylı bir çalışma rehberi hazırladık. Sonrasındaki 7 bölümde ise seviye seviye antrenmanlar programları vereceğiz.
  • Evde Karın Kası Yap serisinden daha iyi verim almak için bu seriyle paralel yayınlayacağımız Evde Kilo Vermek için Bilmeniz Gereken Her Şey serisini de takip edebilirisiniz.

Bu içeriğin videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Hayatınıza hareket katın.