Evde Karın Kası Yap serimizin bu yazısında size karın kaslarına sahip olmak için doğru olduğu sanılan ve unutmanız gereken 10 bilgi derledik. Bu yazının video içeriğine yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Doğru bilgiler doğru sonuçlara ulaşmak için bize rehberlik ederler.

1 ) Her gün karın kaslarını çalıştırmak gerekir

Haftada en fazla 2 -3 kez çalışabilirsiniz. Bunun iki nedeni var:

 1. Karın kasları da diğer tüm kaslarımız gibi yoğun çalıştırıldığında toparlanmak ve kendilerini yenilemek için zamana ihtiyaç duyarlar. Sıkı bir karın programı sonrası bu süre 48 saate kadar uzayabilir. Gereğinden fazla çalışmak daha iyi karın kaslarına ulaşmanıza engel olmakla birlikte başka sorunları da beraberinde getirebilir.
 2. Eğer düzenli spor yapıyorsanız, zaten o antrenmanlarda da karın kaslarınız doğrudan olmasa da dolaylı olarak çalışıyordur.

2) Mekik çekmek karın kası çıkarmak için en iyi harekettir

Bir çok insan için “karın çalışmak mekik çekmek; mekik de en iyi karın hareketidir” inancı olsa da mekikten çok daha iyi çalıştıran yüzlerce egzersiz vardır. Burpee, plank, ve bacak kaldırma gibi egzersizler sizi çok daha iyi çalıştıracaktır. Ayrıca sürekli mekik çekmek hem tüm karın kaslarını bütüncül çalıştırmaya yetmeyecek hem de omurganıza gereksiz stres oluşturacaktır. Bu seri 10 videodan oluşuyor ve 4. video ile birlikte size seviye seviye karın egzersizleri paylaşacağız.

3) Bölgesel zayıflama için karın çalışmak gerekir

Karın kaslarını belirgin hale getirmek beli inceltmek için sadece karın egzersizleri yapılması gerektiği inancı “bölgesel zayıflama” yanlış inanışının da beraberinde getirdiği bir yanılgıdır. Bölgesel zayıflama tamamen bir pazarlama stratejisidir. Herkesin kilo verme hiyerarşisi farklıdır. Bir çok insan ilk yüzünden verip sonrasında üst gövde, bacaklardan verir ve çoğunlukla son verilen kısım göbek deliği bölgesi veya yanlardır. Bu sizin müdahale edebileceğiniz bir durum değildir. Bu nedenle tüm vücudunuzu çalıştırıp gerisini vücuduza ve genetiğinize bırakmanız gerekir. Kaldı ki tüm vücudunuzu çalıştırmanız genel kalori yakımınızı arttırmanızı da sağlar. Bu nedenle özellikle bacak, sırt gibi ihmal edilen büyük kas gruplarının çalıştırılması da karın kaslarınızın belirgin olması açısından çok önemlidir.

4) Herkes çalışırsa 6’lı 8’li baklavaya (sixpack) sahip olabilir

Herkesin genetiği birbirinden farklıdır. Ve birden fazla vücut tipi vardır. Siz düzenli spor yapıp beslenmenize dikkat ettiğinizde genetiğinizin izin verdiği en iyi görünüme kavuşursunuz. Örneğin aynı boy, kilo ve yağ oranına sahip iki kişide karın kasları aynı görünmeyebilir.  Bazı elit düzeydeki sporcularda bile dergi kapaklarına gördüğünüz gibi karın kasları yoktur. Ya da hayatı boyunca spor salonuna uğramayan biri, hiç bir şey yapmadan hayalinizdeki karın kaslarına yakın bir görünüme sahip olabilir.  Evet bazı insanlar doğuştan daha şanslı olabiliyor.

Ayrıca bir çok kas ve kas grubunda olduğu gibi herkesin karın kaslarının şekli de birbirinden farklıdır. Kimilerinin ki daha uzun, daha simetrik veya asimetrik olabilir. Ve sizin sporla bunu değiştirmeniz mümkün değildir.

Kendinizi kimseyle kıyaslamayın; sporunuzu yapın, beslenmenize özen gösterin. Böylece genetiğinizin izin verdiği en iyi, sağlıklı ve fit hale gelebileceksiniz.

5) Karın kası mutfakta yapılır

Evet, yağ kaybetmeniz için kalori açığı yaratmanız, temiz beslenmeniz çok önemlidir.  Ama karın kaslarınızın güçlenmesi ve daha belirgin olması için spor yapmak da önemlidir. Bunları biri %70 diğeri %30 diye ayırmak mümkün değil. Kişiden kişiye göre değişmesi bir yana bazen küçük bir yüzdelik oran, bütünsel anlamda büyük yüzdeyle aynı ölçüde önemli olabilir. (Havuzun tıpası havuzun %0,05’i bile olmasa da onsuz yüzemezsiniz )

Rakamlara yeterince işkence yaparsanız her şeyi söyletebilirsiniz.

6) Sadece spora odaklanarak baklavaları çıkarmak mümkündür

Bu inanış bir önceki maddeyle aynı aslında. Karın kaslarının ortalama görünmesi için yağ oranınızı iyi bir yere düşürmek (erkekler için %11-12, kadınlar için 16-18 civarı ) az beslenme ve bol sporla mümkün olabilir. Daha iyi hale gelmesi, olabileceğiniz en iyi forma sahip olmanız için temiz beslenme de şarttır. Ayrıca bu sadece görünüm için değil; sağlık için de önemlidir.

7) Spor salonun gitmeden karın kası yapılamaz

Bahaneler sıralamasında belki kişinin kendini kandırmasına katkıda bulunsa da evde çalışarak karın kaslarına sahip olabilirsiniz. Elbette spor salonlarında uzman gözetiminde ve ekipmanlarla daha rahat olabilir ama evde de iyi bir programla ve disiplinle yapabilirsiniz. Biz bu yazı ve video serisini de size doğru  bilgiler ve programlar vererek bunu sağlamak için hazırladık.

8) Karın kasları için çok fazla tekrar yapmak gerekir

Günde 100 mekik çekenlere kötü bir haberimiz var. Ön kol kaslarınızı düşünün onları geliştirmek için 50 -100 kez biceps curl yapmadığımız gibi, yapısı farklı da olsa karın için de tekrarları çok yüksek tutmamıza gerek yoktur. Zorluk seviyelerini artırarak, ağırlıkla veya daha ileri seviye programlarla çalışmanız daha verimli olacaktır. Her hareketi 100 kez yapabilecek kadar rahatsanız size göre çok kolay bir programla çalışıyorsunuz demektir. Bu nedenle bu seride size 7 farklı seviyede programlar hazırladık. 

Bu arada farklı sporlarda kuvvette devamlılık için bazen tekrar sayılarını artırmak gerekebileceğini de aklımızda tutmakta fayda var.

100 mekik çekmek karın için yapılacak en iyi çalışma değildir.

9) Sürekli farklı programlar yapmak gerekir

Kas gelişimi için ille de sürekli program değiştirmenize gerek yoktur; karın kaslarınızı bütüncül çalıştıran bir kaç egzersizle ve düzenli çalışmayla form tutabilirsiniz. Farklı programlar yapmanın iyi tarafı daha eğlenceli olması ve motivasyonu arttırmasıdır. Biz bu nedenle her seviyede size farklı egzersizler hazırladık. Serinin 4. videosundan itibaren onlara ulaşabileceksiniz.

10) Karın kası yapmak için sadece kardiyo yapmak gerekir

Kardiyo çalışmaları çok yararlı olsa da interval çalışmalar veya ağırlık çalışmaları da kalori harcamanızı, yağ yakmanızı çok iyi şekilde sağladığı için çok etkilidir. Size önerim kardiyo çalışmalarını (koşu bandı, ip, koşu, kondisyon bisikleti vs) haftada üçten fazla yapmayın, direnç de çalışın. Bu;

 1. Çok yönlü, bütüncül çalışmanızı
 2. Kas kaybı yaşamamanızı veya artırmanızı (Sarkmaların da önüne geçecektir)
 3. Uzun soluklu, sıkılmadan çalışmanızı da sağlayacaktır.

🔻Evde Karın Kası Yap Serisi Hakkında

 • Seri 10 videodan oluşacaktır.
 • Bu Youtube’ta KATIL üyelerimiz için oluşturduğumuz serinin ikinci video/yazısıdır. İlkine ulaşmak için:
  Evde Karın Kası Yapmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey
 • Bu setten  yararlanmak için YouTube’ta Evde Spor Yap paketini alabilirsiniz.
 • Eğitim Al, Analiz, Eğitmenler+ paketlerinden herhangi birine sahip olanlar ayrı bir ücret ödemeden Evde Spor Yap içeriklerinden yararlanabileceklerdir.
 • Verdiğimiz  tüm online eğitimler ve paketlerle ilgili bilgi almak için ONLINE EĞİTİMLER
 • Online eğitimlerimize veya sınıflarımıza doğrudan katılmak için ONLINE EĞİTİMLERE KATIL
 • Serinin üçüncü bölümünde size detaylı bir çalışma rehberi hazırladık. Sonrasındaki 7 bölümde ise seviye seviye antrenmanlar programları vereceğiz.
 • Evde Karın Kası Yap serisinden daha iyi verim almak için bu seriyle paralel yayınlayacağımız Evde Kilo Vermek için Bilmeniz Gereken Her Şey serisini de takip edebilirisiniz.

Bu içeriğin videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Hayatınıza hareket katın.