Mınçıka, Mançıka, nunchak, mumçuka, munçaku…

Hepimiz bir dönem adını çok iyi bilmesek de kendisine çok ilgi duyduk. Eğer yukarıdaki isimlerden biriyle biliyorsanız benden bir adım önde başlamışsınız demektir. Çünkü ben ilk abimin nunchakusunu alıp kullanmaya başladığımda (bu tam olarak enseme gelmeden bir kaç saniye öncesine denk düşüyor) ve sonraki yıllarda da “labut” diye bambaşka bir isimle biliyordum. Çobanlık yaptığım yıllarda en sevdiğim oyuncaktı ve genelde saatlerce uğraşarak kendim yapıyordum.

Nunchaku bilgi testi

Bunca yanlış bilgiden yola çıkarak gelin önce size nunchaku hakkında beş soru sorup bazı bilgileri netleştirelim. Bunlara doğru veya yanlış diyerek doğru bildiklerinize 20 puan verin ve toplamda kaç puana ulaştığınızı birlikte görelim.

 1. Bruce Lee Nunchaku ile masa tenisi oynamıştır.
 2. Nunchaku iki sopadan oluşur.
 3. İki sopa arasındaki bağlantı zincir olmalıdır.
 4. Sopaların uzunluğu el ile dirsek mesafesi kadar olmalıdır.
 5. Dışarda taşımak yasaktır.

Soruların cevaplarına yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

Nunchaku nasıl ortaya çıkmıştır?

Çinliler’den mi Japonlar’a geçtiği yoksa tam tersi mi olduğu tartışmalı olsa da emin olduğumuz şey kökenlerinin çiftçilerin pirinci çapağından ayırmak için kullanmış olmaları. Bu konuda güzel de bir efsane var:

Derebeylerin işgaliyle kesici aletleri toplatılan halkın eşkıyalara ve işgalcilere karşı kendilerini savunmak ve direnmek için kullanmalarıyla bir savaş aletine dönüşmüştür.

Bu yönüyle bir özgürlük silahı olarak da anlam bulmaktadır.

Nunchaku nasıl popüler oldu?

İlk olarak Bruce Lee’nin Enter The Dragon filmiyle dünyada bilinip kullanılmaya başlandı. Ayrıca Ninja Kaplumbağalar’da Michelangelo’nun elinde de bolca görmeye başladık.

Nunchaku etkili midir?

Farklı açılardan atakları ve merkez kaç etkisiyle güçlü vuruşları yapmayı sağlasa da kullanıldığı dönemde kullanılan diğer silahlara göre (kılıç, mızrak) çok etkili değildir.

Kullanmayı iyi bilmeyen birinin elinde en çok kendisine zarar vereceğini belirtelim. İlk eline alanların “Kolay görünüyor bu.” diyerek ensesine ve dirseğine bolca vurmuşluğunu ve acısının da pek tatsız olduğunu bundan dolayı da serinin ikinci videosunda vereceğimiz çalışma rehberi ilkelerine dikkat etmeniz gerektiğini de özellikle vurgulayalım. Ayrıca “Sopa ya da kılıç mı yoksa nunchaku mu?” derseniz kullanışlılık olarak diğer silahlardan biraz daha az etkili olduğunu aklınızda bulundurun. Ben de eğer özellikle çoklu kişiye karşı bir savunma yapmak zorunda kalsam büyük ihtimal tercihim nunchaku yerine bir çift sopa olurdu.

Peki tüm bunlara rağmen neden nunchaku hala popüler durumda ve sevilerek yapılıyor? Gelin bunun nedenlerine birlikte göz atalım

Nunchaku çalışmanın yararları

Bir silahı vücudumuzun uzantısı hatta geliştirdikçe vücudun bir parçası gibi kullanabilmenin bize kattığı yarar, olası bir durumda kendimizi savunmak için kullanmamızdan çok daha büyük yararlar sağlar. Genel olarak sağladığı yararlar:

 • Refleks gelişimi
 • Hız
 • Kontrol
 • Akış
 • Çeviklik
 • Martial Arts vizyonu
 • Koordinasyon artışı
 • Mobilite
 • Esneklik
 • Kilo kontrolü
 • Kas gelişimi
 • Özgüven artışı
 • Dikkat ve odaklanmada artış

Nunchaku çeşitleri

Kullanılan malzemeye göre

Kullanılan malzemelere, bağlı noktalarına ve bağlantı şekline göre bir çok  nunchaku çeşidi vardır. Tuttuğumuz kısımları tahtadan, plastikten, metalden, alüminyumdan oluşabilir. Tamamen size bırakmakla birlikte tahta olanları tercih ettiğimi belirteyim. Antrenman için olan plastikler ve alüminyum olanlar çok hafif olduğundan rahat kullanılamıyorlar. Plastik olanları vücut kontrolü henüz tam gelişmemiş olan minik çekirgelerimde tercih ediyorum.

Bağlantısına türüne göre

Bağlantı için ip olanlar veya zincir olanlar var. İpli olanları ben henüz test etmedim, ulaşırsa inceleyip sizinle paylaşacağım. Bu nedenle zincir olanları tercih ediyorum. Bağlantı noktalarının rahat dönmesi, kullanım kolaylığı açısından önemli. Bunları arada bir yağlamanız gerektiğini de belirtelim.

İp – zincir uzunluğuna göre

Zincir veya ip uzunluğu çok kısa, normal ve uzun olanlar var. Orta olanlar genel kullanım için daha iyi olacaktır. Örnek için videoya göz atabilirsiniz.

Biz bu eğitimde iki sopadan oluşan geleneksel nunchaku ile eğitimi hazırladık.

🔻Nunchaku Eğitim Serisi Hakkında

 • Bu serinin ilkinde genel bilgilerden bahsettik, ikincisinde sağlıklı ve verimli olması için bir çalışma rehberi  yayınlayacağız. 3. ve 4. videolarda nunchakuya özel ısınma ve soğuma programları paylaşacağız. 5. videodan itibaren ise tutuş, kontrol ve uygulamalara geçeceğiz.
 • Nunchaku ve çevirebileceğiniz boş bir alan dışında ihtiyaç duyacağınız tüm programlara bu eğitim setinden ulaşabilirsiniz
 • Bu setten  yararlanmak için YouTube’ta Eğitim AL paketini alabilirsiniz.
 • AnalizEğitmenler+ paketlerinden herhangi birine sahip olanlar ayrı bir ücret ödemeden tüm eğitim içeriklerinden yararlanabileceklerdir.
 • Verdiğimiz  tüm online eğitimler ve paketlerle ilgili bilgi almak için ONLINE EĞİTİMLER
 • Online eğitimlerimize veya sınıflarımıza doğrudan katılmak için ONLINE EĞİTİMLERE KATIL

Soruların Cevapları

 1. Yanlış! Bruce Lee’nin nunchaku ile oynadığı masa tenisi videosu ölümünden yıllar sonra çekilen bir telefon reklamı içindir. İlgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.
 2. Yanlış! Üç sopadan oluşan nunchakular da vardır.
 3. Yanlış! Sadece zincirden değil; ipten de oluşabilir.
 4. Doğru! Ortalama olarak dirsek ile bilek arası kadar olmalıdır.
 5. Doğru! 6136 sayılı kanun; kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletleri yasaklamıştır.

Bu içeriğin videosu 3 Mayıs 2020’de yayınlandığında aşağıdan ulaşabilirsiniz. Hayatınıza hareket katın.