Atlama ipinizi her hangi bir kablodan veya ipten yapabilir veya çok ucuza her hangi bir spor mağazasından satın alabilirsiniz. Bu yazıda size dikkat etmeniz gereken beş temel  ipucu vereceğim. Böylece amacınıza uygun en iyi atlama ipini nasıl seçeceğiniz ayrıca hangi atlama iplerden uzak durmanız gerektiği hakkında yeterli bilgi sahibi olacaksınız.

İp atlamak size hız, kondisyon, koordinasyon verir.  Çok keyiflidir, her yerde yapabilirsiniz. Ayrıca iyi bir atlama tekniği ile saatte 1200 kaloriye kadar yakabilirsiniz bu nedenle kilo vermek veya forma girmek için de ip atlamayı tercih edebilirsiniz.

Öncelikle incelemeden ip satın almayın. Şimdi dikkat etmeniz gereken unsurlara geçelim:

İp Kısmı

İpten, plastikten, deriden veya çelik metal kablodan oluşur.

  • Plastik kablolular en sık bulanan türüdür
  • Deri olanları tercih ederseniz arada bir yağlamanız gerektiğini unutmayın. Bu ipinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
  • Çelik olanlardan uzak durun; hem çarptığında canınızı yakacaktır hem de farklı stillerde atlarken sorun yaşarsınız.
  • İp (pamuk, kumaş) olanlar da çok hafif olduğundan hızlı döndürmeniz ve kontrol etmeniz zordur; onları da tercih etmemenizi öneririm.

Hızlı ve farklı tekniklerde atlamaya uygun, ayrıca ucuz ve uzun ömürlü oldukları için ben çoğunlukla plastik kablodan olanları tercih ediyorum.

Bağlantı Noktaları

Rulmanlı, geçirmeli veya kitlemeli olabilirler. Bağlantı noktasından çevirin; eğer rahat dönüyorsa satın alabilirsiniz. Yavaş dönüyorsa veya dönerken takılıyorsa o ipten uzak durun. Bu tür bağlantıya sahip ipler atlarken sürekli dolanacak ve sizi rahatsız edecektir.

İpin Uzunluğu

İpi ortasından iki ayağınızın altına aldığınızda tuttuğunuz yerler göğüs hizanıza gelecek uzunlukta olmalıdır. Farklı stillerde atlamak için bu uzunluk idealdir. Uzunluğu ayarlanabilir veya  size uygun olanı seçin. Aşağıdaki videoda daha detaylı olarak görebilirsiniz.

Tutma Yerleri

İpi tuttuğunuz kısmın elinizi rahatsız etmediğinden emin olun. Bu bölge plastik, metal veya tahtadan olabilir. Elinizi rahatsız etmiyorsa amacınıza uygun herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Zaman zaman ip atlama hızınızı ölçmek iyi olsa da tutma kısmında sayaç olanlardan uzak durun; bunlar hem pahalı hem de bir iki düştüğünde bozulurlar.

Amacınız (İp Türü)

Genelde iki farklı türde amaç için atlama ipi antrenmanı yapılır:

Hız İpi: İnce kablodan veya deriden yapılırlar, çok hafiftirler; çok hızlı atlamaya uygundurlar. Ne kadar hızlı atlarsanız o kadar koordinasyonunuzu arttırırsınız.

Kondisyon İpi: Amacınız kondisyonunuzu arttırmaksa ağırlıklı iplerle atlamalısınız. Bu tür iplerle birkaç dakika atladığınızda omuzlarınızın yanmaya başladığını hissedeceksiniz. Kondisyon iplerinde ağırlık kısmı ya tutma kısımlarından ya da kalın ip kısımlarından oluşur.

İp atlamakta yeniyseniz ve daha çok şey öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Bu içeriğin videosuna aşağıdan veya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bir ip alın ve hayatınıza hareket katın.