“Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım”

Muhammet Ali

Boksun efsane ismi Muhammet Ali’nin ayak oyunları ve kaçışları birçok savaş sanatı yapan sporcuya ilham olmuştur. Öncesinde tüm ağır sıklet dövüşçüleri durağan dövüşürken o hızlı ayak oyunlarıyla dans ederek kendisinden fiziksel olarak daha güçlü birçok rakibini yenmiştir.

Farklı mesafelerde farklı birçok tekniği kullanmak veya rakibe yaklaşmak, kaçışlar yapmak için hızlı yer değişmeye ve devamında da atak yapmaya hazır olmak gerekir. Bunun için temel bir adımlama kuralı vardır:

Hangi tarafa gidiyorsanız önce o tarafa yakın olan ayağınızla adım atın.

Öne Hamle

Garddayken öndeki ayağınızı bir ayak boyu öne doğru alın, ardından gerideki ayağınızı da öne alarak garda  geçin. Daha uzun hamle yapmak için büyük bir adım atmak yerine bu adımlamayı birden fazla kez yapın.

Geriye Hamle

Garddayken gerideki ayağınızı geriye doğru atın ardından öndeki ayağınızı normal gard mesafesine getirerek adımı tamamlayın. Geriye doğru çıkarken önce öndeki ayağı alırsanız hem geriye doğru çıkamazsınız hem dengenizi bozarsınız hem de devamında atak yapmanız zor olur.

Yanlara Hamleler

Sol garddayken sağa gitmek için sağ ayağınızı yana alın ardından sol ayağınız da sağa alarak gardınıza geçin. Sola gitmek için önce sol ayağı sonrada sağ ayağı yana alın.

Saat Yönüne ve Tersine Adımlamalar

Saat yönüne veya tersine giderken de döneceğiniz taraftaki ayak önce hareket etmelidir.

Dikkat Edilecek Noktalar

1️⃣Öne, geriye ve yanlara doğru bazen sadece bir adım atmak bile bazı hamlelerden kurtulmanızı sağlayabilir.

2️⃣Gideceğimiz yönün öngörülmemesi ve alanı daha etkin kullanmak için sürekli aynı yöne doğru gitmemek gerekir. Örneğin geriye çıktıktan sonra ikinci adımımız sağa veya sola doğru olabilir.

3️⃣Adımlarınızın arası çok açık olmamalıdır. Daha uzak mesafeye ulaşım için gerekirse birden fazla adım atmak gerekir. Eğer ayağınızı çok açarak öne doğru hamle yaparsanız:

  • Diğer ayağınızı çekerek garda geçmeniz zor olur.
  • Dengeniz bozulur.
  • Vuruşlar için ulaşım mesafeniz daha kısa olur.
  • İlk adımdan sonra ters yöndeki el veya ayakla vuruşlar yapmak hem zor olur hem de vuruş gücünüz azalır.
  • Sizi yavaşlatır. Örneğin savunma amaçlı yapılan adımlarda eğer gereğinden fazla adım atarsanız tekrar geriye gelip vuruş yapmanız çok daha fazla zaman alır.

Nasıl Geliştirilir?

  • Ayakları hızlı kullanmak için ip atlayabilir, merdiven çalışması ve özellikle gölge boksu yapabilirsiniz.
  • Eğer ilk kez çalışıyorsanız öne, geriye ve yanlara doğru tekli, ikili veya çoklu adım çalışmalarıyla başlayabilirsiniz.
  • Adımlamalara alıştıktan sonra bunlara savunma ve saldırı teknikleri ekleyin. Önce temel yumruk tekniklerini, seviyeniz ilerledikçe de daha ileri seviye el, ayak, diz ve dirsek tekniklerini ekleyerek çalışabilirsiniz.

Kick Boks eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.
Hayatınıza hareket katın.

Bu içeriğin videosuna aşağıdan veya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.