Kadınlar Neden Kick Boks Yapmaya Başladılar?

Santralhaber Birsen Göktuna Röportajı

BG (Birsen Göktuna): Bir eğitmen olarak genelde erkeklerin ilgi gösterdikleri Kick Boks sporuna kadınların her gecen gün daha fazla ilgi göstermesini nasıl karşılıyorsunuz?

AD (Ahmet Doğan): 1997’den beri eğitmenlik yapıyorum, bize başvuranların neredeyse yarısından fazlası kadınlardan oluşuyor. “Kadınlar neden Kick Boks yapmaya başladılar?” sorusundan önce “Neden Kick Boks?” sorusu bize her şeyi daha iyi açıklar sanırım.  Örneğin Forbes dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre 2008 yılında ülkemizde Futboldan sonra en fazla yapılan spor Kick Boks olmuştur. Türkiye’de birkaç yıl öncesine kadar Kick Boks genelde hijyenik olmayan salonlarda bilinçsiz programlarla yapıldığından belki de kadınlar tarafından daha az tercih ediliyordu. O dönemlerde olduğu gibi günümüzde de spor yapmaya elverişli sağlıklı ortamlarda yapılan çalışmalarda kadınlar da en az erkekler kadar Kick Boks’a ilgi gösteriyorlar.

20140512-175950.jpg

Modernleşmenin hayatımıza kattığı yeni iş alanları ve kolaylıklar beraberinde hareketsiz bir yaşam ve buna bağlı olarak da birçok rahatsızlık getirmiştir.  Bu da sağlıklı bir yaşam için spor yapmayı vazgeçilmez olarak hayatımıza sokmuştur. Günümüzde insanlar herhangi bir ürünü değerlendirirken daha fazla özelliklere sahip olmasını arzular olmuştur. Örneğin bugün bir cep telefonu alırken artık iyi bir kamerasının, müzik çalarının, internet sağlayıcısının olması gibi birçok özelliğine dikkat ediyoruz. Yapacağımız sporu seçerken de yine buna benzer bir yaklaşım sergiliyoruz. Kick Boks, hem zayıflattığı, hem esnek ve sıkı bir vücut sağladığı, hem de eğlenceli geçtiği ve bunun yanında çok kısa sürede hayatta kendinizi savunabileceğiniz teknikler içerdiği için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

BG: Kadınlar neden Kick Boks’u tercih ediyorlar?

AD: Bize başvuranlara ilk başlarken yaptığımız anketlerde ve görüşmelerde kadın üyelerimizin özellikle Kick Boks’u tercih nedenleri arasında şunlar ön plana çıkmaktadır:

Sağlıklı yaşam için spor yapma arzusu

Kilo vermek- sıkılaşmak

Bir derste yaklaşık 1200 kalori yaktıran başka bir aktivite yoktur. Bu da Kick Boxing’i kadınların gözdesi haline getirmek için tek başına yeterli bir neden olabilir. Çikolata yiyebilmek için Kick Boxing derslerine katılan bir Aerobik hocasından tutun da sıkılaşmak isteyen modellere kadar birçok kadın için bu neden ilk sıralarda yeralmıştır.

Farklı ve eğlenceli bir spor yapmak20140512-175805.jpg

Fitness yaparken dakikalarca koşu bandında olmaktan ve ağırlık kaldırmak gibi daha tekdüze egzersiz programlarından sıkılan kadınlar için yüzlerce dinamik ve birbirinin aynısı olmayan egzersizlerle sıkılmadan spor yapmak daha eğlenceli geldiğinden Kick Boks’u tercih etmişlerdir.

Stres atmak

Müzik eşliğinde yapılan derslerde darbe yastıklarına veya kum torbasına yapılan çalışmalar ve ders sonunda rahatlama egzersizleri özellikle farklı nedenlerle başlasalar da birçok kadın için de devam etme sebebi olmuştur. Modern hayatın getirdiği stres de kadınların Kick Boks’u tercih ederken en önemli nedenlerindendir.

Savunma teknikleri öğrenmek

Kapkaç ve gasp olaylarının arttığı günümüzde kısa sürede etkili olabilecek savunma tekniklerini öğrenmek için de birçok kadın Kick Boks’u tercih etmektedir.

Devam eden üyelerimize yaptığımız anketlerde en belirgin olarak aldığımız dönütler, daha fazla enerji hissetmeye başlamaları, özgüven duygusunda artış, spor sonrası bedensel ve ruhsal rahatlama hem erkeklerde hem de kadınlarda hemen hemen aynı şekildedir.

adkickboxing_smile

BGBirbirinden fiziksel olarak farklı yapılara sahip iki ayrı cinsin bir arada bu sporu yapmaları ne kadar tehlikeli ya da tehlikeli mi?

AD: Bilinçli ve kontrollü yapıldıkça fizik ve güç bakımından birbirinden farklı olsalar da kadın ve erkeklerin Kick Boxing’i birlikte yapmaların bir sakıncası yoktur. Zaten ortalama 1,5 saat olan bir dersin özellikle ilk zamanlar yaklaşık 3/2si ısınma, kondisyon, stretching ve darbe yastığı çalışmalarından oluşmaktadır. Sparring çalışmaları da belli bir seviye ve yeterlilikten sonra kontrollü olarak yapıldığından ve koruyucular kullanıldığından sakatlık veya sorunlar yaşanmamaktadır. Ve bu çalışmalarda teknik güçten daha önemli olduğundan sparring çalışmalarında cinsiyet çok da önemli rol oynamamaktadır. Çok teknik bir kadının sparring çalışmasında kendisinden fiziksel olarak çok daha güçlü bir erkekten daha üstün olduğuna sıkça rastlayabilirsiniz.