Korona virüsü nedeniyle evde daha çok zaman geçiriyoruz. Gün ilerledikçe sosyal medyada okuduklarımızdan negatif duygulara kapılabiliyoruz ve modumuz düşebiliyor. Evde çalıştığımız, bolca vakit geçirdiğimiz bu günlerde enerjinizi yüksek tutmak her zamankinden daha önemli.

Hayatına Hareket Kat ve AD KICKBOXING olarak bu süreci hem hareketli hem de sağlıklı geçirmemiz için düzenli olarak canlı yayınlarla ve egzersiz videolarıyla ev antrenmanları paylaşacağız. Bunun için YouTube kanalımıza göz atabilir Hayatına Hareket Kat, ADKICKBOXING veya instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Sonuçları değiştirmek için, başlangıçları değiştirmek gerekir.

İyi bir başlangıç  gününüzün daha keyifli ve enerji dolu  geçmesini sağlayabilir.

📌Bu yazıda size evde güne daha iyi başlamanızı sağlayacak beş ipucu ve her sabah üç dakikada vücudunuzu uyandıracak egzersizler hazırladık.

1️⃣Uyku Kalitenizi Arttırın

Güne iyi uyanmanın ilk adımı bir önceki geceden başlar. Kalitesiz bir uyku baş ağrılarından enerji düşüklüğüne kadar birçok şekilde sizi etkileyebilir.
Öncelikle uyku kalitenizi arttıracak ipuçlarına göz atalım:

  • Dolu bir mide sabaha kadar yoğun çalışan bir sindirim sistemi ve kalitesiz uyku demektir. Vücudumuz uykuda kendini yenileyip  toparlıyor bunun için dolu olmayan bir mideyle dinlenmeye ihtiyacı var. Mümkün olduktan sonra güneş battıktan sonra bir şey yemeyin. (Evet, evet, çayın yanındakiler de dahil)
  • Akşam saatlerinden itibaren kafein tarzı uyarıcılardan uzak durun. Kahve ve çay seviyorsanız mümkün oldukça güneş battıktan sonra tüketmemeye özen gösterin.
  • Ekranlardan uzak durun. Bilgisayar, televizyon izlemeyi yatmadan bir kaç saat öncesinde bırakın. Ekranlardan aldığımız uyarıcılar uyku kalitemizi azaltacaktır.
  • Yatmadan önce kendinize bir rutin belirleyin. Ben dişlerimi fırçalayorum. Her ne kadar e-kitap okumayı tercih etsem de basılı sürükleyici olmayan bir kitap alıyorum ve yatağa geçiyorum. Bunu yaparken vücudum otomatik olarak bir uykuya geçiş  rutinini algılıyor. Biraz okuyup uyuyorum.
  • Yatağa hatta mümkünse yatak odasına telefon sokmayın. Yakınınızda olması gerekiyorsa interneti kapatın ve daha iyisi uçak moduna alın.

2️⃣İyi Uyanın

Biraz erken uyanın. Evden telaşla çıkmak yerine rahat rahat hazırlanın. Güncel araştırma sonuçları alarmı erteleyip biraz daha yatakta kalmanın gün içerisinde daha yorgun hissetmenize neden olduğu yönünde. Doğrudan yataktan çıkın. (Yatak odasının dışına bıraktığınız telefonunuzun alarmını kapattınız ya). Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın veya sıcak bir mevsimdeyseniz sizi tamamen uyandıracak soğuğa yakın ılık bir duş alın. Vücudunuzu uyandıracak basit germe egzersizleri yapabilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki videomuz veya Daha Esnek Ol serimizdeki videolar size yardımcı olacaktır.

3️⃣Sosyal Medyadan Uzak Durun

Uyandığınızda ilk yaptığınız sosyal medyaya göz atmak olmasın. Hayatınızın merkezine kendinizi, ailenizi, yaşamınızı alın. Gününüze başka insanların hayatına bakarak başlamayın. Sosyal medya bizi daha yalnız ve mutsuz edebiliyor. Camdan dışarıya bakın birazdan başlayacağınız günü görün;  Pencereyi açın, yağmurlu veya güneşli, kendi yaşayacağınız güne “merhaba” deyin.  Manzaranız muhteşem olmayabilir ama sizin yaşayacağınız güne bakmanız, başkalarının sanal yaşamına bakmaktan daha iyi olacaktır.

4️⃣ İyi Hissettirecek Şeylere Odaklanın

Size iyi gelecek bir şeyler mutlaka vardır. Kedinizle oynamak, köpeğinizi gezdirmek, müzik dinlemek, çocuğunuzu ve eşinizi uyurken izlemek… O her neyse onu yapın. İyi hissederek güne başlayın.
Ben evden çıkmam gereken saatten daha önce hazırlanıyorum. Ders vermeye çıkmadan önce çekirdeklerini öğütüp  hazırladığım kahvemi içiyorum. Keyif aldığım 1-2 parça dinleyip çıktığımda enerjimin çok daha iyi olduğunu hissediyorum.

5️⃣ Vücudunuzu Besleyin

6-7 saat boyunca yattınız. Öncesinde de 4- 5 saat yemediğinizi varsayalım. 10 – 12 saattir besinsiz ve 7 saattir susuz kaldınız.Vücudunuzun güne enerji dolu başlaması için iyi besine özellikle de bolca suya ihtiyacı var. Bir kaç bardak su için; poğaça, börekten uzak durun, sağlıklı  bir kahvaltı yapın.

Güne iyi başlamanızı sağlayan sizin de yaptığınız farklı şeyler varsa lütfen yorum kısmına yazın. Gününüz güzel olsun, hayatınıza hareket katın ☀️

Online Eğitimler almak için YouTube’ta sınıflarımıza katılabilirsiniz.

Tüm verdiğimiz online eğitimler hakkında detaylı bilgi ve ücretlendirmelere buradan ulaşabilirsiniz.