Gölge Boksu Nedir?

Gölge boksu, hayali bir rakiple gerçekçi bir şekilde dövüşmektir.

Adı her ne kadar “gölge boksu” olsa da sadece yumruk tekniklerinden oluşmaz, yaptığınız sporun içeriğine göre tekme, diz dirsek vuruşları da yapabilirsiniz. Bu nedenle sadece Boks’ta değil aynı zamanda Kick Boks, Muay Thai veya MMA gibi sporlarda da gelişim için antrenmanların önemli bir parçasıdır.

Bazı geleneksel sistemlerde belli formlarda yapılan kata (Karate) veya poomse (Taekwondo) ile benzer amaçları olsa da gölge boksu belli bir teknik dizilimden oluşmaz. Uygulayıcının yeterliliği ve yaratıcılığına bağlı olarak serbest formda uygulanır. Doğru teknik, hız, zamanlama ve yaratıcılık için bireysel olarak yapılacak en iyi çalışmalardandır.

Gölge Boksu Nasıl Yapılır?

Gölge boksu, boşluğa yumruklar tekmeler atmak “havayı dövmek” değildir. Hayali bir rakiple  gerçekçi bir şekilde dövüşmeniz için olmazsa olmaz şeyler vardır. Bir dövüşte veya yaptığınız sporda hangi teknik, taktikler varsa onların hepsini yapabilirsiniz. Gölge Boks’undan en iyi verimi almak için örneğin Kick Boks yapıyorsanız;

 1. Adımlamalar (açı, mesafe, yön, gard değişimleri)
 2. Atak teknikleri (yumruklar, tekmeler, dizler)
 3. Savunma teknikleri (hayalinizde de olsa rakibiniz size ataklar yapmalıdır. Yoksa sizi “gerçekliğe” daha az hazırlar.)
 4. Stratejiler, taktikler (şaşırtma, kontratak, defansif, ofansif…)

Gölge Boksuna Nasıl Başlanır?

Eğer ilk kez gölge boksu yapacaksanız üç şeye dikkat etmelisiniz:

 1. Dans
  Aynı yerde kalmayın, hareket edin. Temel adımlama teknikleri ile sağa, sola, öne, geriye, saat yönüne ve tersine acele etmeden hareket edin. Gerekirse bir raunt sadece bunu yapabilirsiniz.
 2. Defans
  Bloklar, kaçışlar, eğilmelerle savunma tekniklerini ekleyin. Örneğin rakibinizin direk yumruk attığını varsayın, bildiğiniz tekniklerle (iç blok, yana veya geriye kaçış, aşağıya eğilme, kapanma gibi)
 3. Atak
  Yumruklar, dizler, tekmeler atın.

Bu üç şeyi birlikte uygulayın: hareket edin, savunma teknikleri yapın, ataklar yapın.

Gölge Boksuna Ne Zaman Başlanır?

Biz AD KICKBOXING eğitim sisteminde ilk dersten itibaren gölge boksu çalışmalarına başlıyoruz. Örneğin ilk dersimizde öğrencilerimiz doğru yumruk, gard ve adımlamalardan sonra ilk olarak Jab tekniğini (önden direk yumruk) öğreniyorlar. Darbe yastığına çalıştıktan sonra bunu önce eğitmenlerimizin direktifleriyle sonra da bireysel olarak aynada çalışıyorlar. Bundan sonraki öğrendikleri Cross (geriden direk yumruk), Straight Knee (diz)  ve Front Kick (ön tekme) tekniği her öğrendiklerinde ekleyerek gölge boksu çalışmaya devam ediyorlar. Bu, teknikleri öğrenirken daha iyi bir şekilde öğrenip adım adım geliştirmek için yaşayarak öğrenmelerine de katkıda bulunuyor.

Şu sayfalara da göz atmak isteyebilirsiniz

Aşağıda bu içeriğin videosunu ve örnek gölge boksu çalışmaları göreceksiniz.