Gölge Boksunun Yararları

Gölge boksu, hayali bir rakiple gerçekçi bir şekilde dövüşmektir.

Eğer göz atmadıysanız bu konudaki bir önceki Gölge Boksu Nedir? Nasıl Yapılır? yazımız, bu yazıdan daha çok verim almanızı sağlayabilir.

İşte size gölge boksu yapmanız için 10 neden:

1️⃣Her yerde yapabilirsiniz

Çok az bir alanda bile belli teknikleri çalışabilirsiniz. Evinizin bir odasında, doğada, salonda her yerde yapabilirsiniz.

2️⃣Bireysel bir çalışmadır

Hiç bir ekipmana veya antrenman arkadaşına ihtiyacınız yoktur. Vücudunuz ve boş bir alan yeterlidir.

3️⃣Öğrenmenizi hızlandırır

Yaşayarak öğrendiklerimiz beynimizde daha çok iz bırakır. Hele de bizim üretiyor olmamız kalıcı öğrenme için çok etkilidir. Gölge boksunda kombinasyonları siz belirlediğinizden daha iyi öğrenmenizi sağlar.

4️⃣Tekniğinizi geliştirir

Sparring yaparken, kum torbasında veya darbe yastıklarıyla çalışırken, vuruşu yaptığınız yerden aldığınız destekle garda dönüp, tekrar ataklar yapabilirsiniz. Ama gölge boksunda böyle bir şey olmadığından dönüşü de hesaplayarak tekniği doğru şekilde yapmanız gerekir.

5️⃣Hızınızı artırır

Adımlamalarınız ve mesafe kontrolünüzle birlikte hızınızı da geliştirir. İlk başladığınızda odaklandığınızın hızdan ziyade teknik olmasına özen gösterin.

6️⃣Yaratıcılığınızı ve teknik zenginliğinizi artırır

Yeni bir teknik öğrendiğinizde bunu sparringde veya maçlarda uygulamanız zor olabilir. Henüz öğrendiğiniz için uygularken yavaş kalabilirsiniz, denge sorunları yaşayabilirsiniz, açıklar verebilirsiniz. Bu da zarar görme endişesiyle birlikte yapmamanıza neden olabilir. Ayrıca teknikte kontrolünüz tam olmadığı için karşınızdakine zarar vermekten endişe de duyabilirsiniz. Gölge boksunda zarar görme ve zarar verme endişesi olmadan “kendinizi kısıtlamadan” yeni teknikleri rahatça çalışabilir ve akıcı halde kullanabilirsiniz. Bu da size teknik zenginlik sağlayacaktır.

7️⃣Dengenizi geliştirir

Giriş çıkışlar, açı, mesafe veya seviye değiştirmeler, yaptığınız vuruşlarda dönüşü de hesaplamanızla dengenizin gelişmesine ciddi oranda katkıda bulunur.

8️⃣Koordinasyonunuzu artırır

Gölge boksunda yumruklar, tekmeler, dizler, dirsekler atarsınız, bloklar alırsınız, adımlamalar yaparsınız ve tüm bunları birlikte uygularsınız. Bu da düzenli yaptığınızda koordinasyonunuzu ciddi oranda geliştirecektir.

9️⃣Kalori yakarsınız; forma girmenize katkıda bulunacaktır

Her ne kadar asıl amaç kondisyon yapmak olmasa da çok iyi kalori yakmanızı sağlayacaktır. Özellikle tekmeleri de kullanarak yaptığınız gölge boksunda ciddi efor sarfedersiniz. Bu da yağ yakmanıza ve forma girmenize yardımcı olacaktır.

🔟Dövüş zekanızı geliştirir

Gölge boksunda kombinasyonları siz yaratıp, taktiği veya stratejiyi kafanızda canlandırıp, uygularsınız. “Yaşarsınız.” Vuruşları mesafeye göre uygulamak için adımlamalara dikkat eder, her atakta oluşacak vuruşları hesaplayıp defans tekniklerini uygularsınız. Sınır koymadan canlandırırsınız. Bu da dövüş zekanızı geliştirecektir.

Şu sayfalara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Bu içeriğin videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Hayatınıza hareket katın.